• 107328  Infos

List of Turner Prize winners and nominees

    : the venue for the Turner Prize.
    This is a list of winners, and nominees for, the Turner Prize (named after the painter J.M.W. Turner), an annual prize presented to a British visual artist under 50. It is organized by the Tate Gallery, and since its beginnings in 1984 it has become the United Kingdom's most publicised art award.

    Winners and shortlisted artists

    Next to each winner's name is a sample work or a summary of their display.
    The 1988 shortlist was not published at the time of the prize, and there was no shortlist as such in 1989, although a number of artists other than the winner were "commended".
    • 1984 - Malcolm Morley, winner - Farewell to Crete (oil painting)
      • Richard Deacon
      • Gilbert and George
      • Howard Hodgkin
      • Richard Long
    • 1985 - Howard Hodgkin, winner - A Small Thing But My Own (oil on wood)
      • Terry Atkinson
      • Tony Cragg
      • Ian Hamilton Finlay
      • Milena Kalinovska
      • John Walker
    • 1986 - Gilbert and George, winner - Coming (photo-piece)
      • Art & Language
      • Victor Burgin
      • Derek Jarman
      • Steven McKenna
      • Bill Woodrow
    • 1987 - Richard Deacon, winner - To My Face No.1 (Plywood, vinyl and tinc in timber frame)
      • Patrick Caulfield
      • Helen Chadwick
      • Richard Long
      • Declan McGonagle
      • Thérèse Oulton
    • 1988 - Tony Cragg, winner - George and the Dragon (Mixed media)
      • Lucian Freud
      • Richard Hamilton
      • Richard Long
      • David Mach
      • Boyd Webb
      • Alison Wilding
      • Richard Wilson
    • 1989 - Richard Long, winner - White Water Line, (China clay and water solution)
      • Gillian Ayres
      • Lucian Freud
      • Giuseppe Penone
      • Paula Rego
      • Sean Scully
      • Richard Wilson
    • 1990 - prize suspended
    • 1991 - Anish Kapoor, winner - Untitled (Sandstone and pigment)
      • Ian Davenport
      • Fiona Rae
      • Rachel Whiteread
    • 1992 - Grenville Davey, winner - HAL (Steel)
      • Damien Hirst
      • David Tremlett
      • Alison Wilding
    • 1993 - Rachel Whiteread, winner - House Commissioned by Artangel Trust and Beck's (corner of Grove Road and Roman Road, London E3, destroyed 1994)
      • Hannah Collins
      • Vong Phaophanit
      • Sean Scully
    • 1994 - Antony Gormley, winner - Testing a World View (Cast iron, five pieces)
      • Willie Doherty
      • Peter Doig
      • Shirazeh Houshiary
    • 1995 - Damien Hirst, winner - Mother and Child, Divided (Steel, GRP composites, glass, silicone sealants, cow, calf, formaldehyde solution)
      • Mona Hatoum
      • Callum Innes
      • Mark Wallinger
    • 1996 - Douglas Gordon, winner - Confessions of a Justified Sinner (Video installation)
      • Craigie Horsfield
      • Gary Hume
      • Simon Patterson
    • 1997 - Gillian Wearing, winner - (Single channel video artwork in colour with sound.)
      • Christine Borland
      • Angela Bulloch
      • Cornelia Parker
    • 1998 - Chris Ofili, winner - No Woman, No Cry (Acrylic paint, oil paint, polyester resin, paper collage, map pins, elephant dung on canvas)
      • Tacita Dean
      • Cathy de Monchaux
      • Sam Taylor-Wood
    • 1999 - Steve McQueen, winner - Deadpan (16mm black and white film, video transfer, silent).
      • Jane and Louise Wilson
      • Steven Pippin
      • Tracey Emin, whose My Bed got the most media attention
    • 2000 - Wolfgang Tillmans, winner - Installation view from the Turner Prize exhibition 2000
      • Glenn Brown
      • Michael Raedecker
      • Tomoko Takahashi
    • 2001 - Martin Creed, winner - The Lights Going On and Off (Installation at Tate Britain, 5 seconds on / 5 seconds off)
      • Richard Billingham
      • Isaac Julien
      • Mike Nelson
    • 2002 - Keith Tyson, winner - Installation view from the Turner prize exhibition
      • Fiona Banner
      • Liam Gillick
      • Catherine Yass
    • 2003 - Grayson Perry, winner BBC Online - vases
      • Jake and Dinos Chapman
      • Willie Doherty
      • Anya Gallaccio
    • 2004 - Jeremy Deller, winner - Memory Bucket (documentary about Crawford, Texas – the hometown of George W Bush – and the siege in nearby Waco)
      • Kutlug Ataman
      • Langlands and Bell
      • Yinka Shonibare
    • 2005 - Simon Starling, winner - Shedboatshed (a shed that had been turned into a boat and then into a shed) BBC news
      • Darren Almond
      • Gillian Carnegie
      • Jim Lambie
    • 2006 - Tomma Abts, winner - abstract paintings
      • Phil Collins
      • Mark Titchner
      • Rebecca Warren